Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Midt i euforien over, at Københavns restauranter og barer er genåbnet, er det nemt at tro, at alting er godt igen i en branche, der har været meget hårdt ramt under pandemien. Men nu hvor én krise så småt er ved at være overstået for restaurationsbranchen, titter en ny frem: en altødelæggende mangel på arbejdskraft.
Den gængse forklaring på problemet har været, at unge mennesker hellere vil arbejde som testere på landets covid-19-testcentre, fordi det er bedre betalt end det tjener- eller barjob, de ellers ville have taget. Men det er i bedste fald kun en lille del af forklaringen.
”Krisen skyldes mere manglen på udenlandsk arbejdskraft”, siger ejeren af Kødbyens Fiskebar, Anders Selmer til Politiken. Manglen på arbejdskraft har også afsløret et dansk paradoks. Nemlig hvor afhængigt Danmarks højt besungne gastronomiske ry, der er bygget på en dogmatisk fejring af det ultralokale, er af udenlandsk arbejdskraft.
”Som kulinarisk destination ville København intet være uden sin udenlandske arbejdskraft”, siger Kristian Nørregaard, politisk chefrådgiver i HORESTA.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismerekord i juli: HORESTA peger på flere årsager bag
11-09-2026
-
Guldsmeden Hotels er tilbage i Aarhus
11-09-2026
-
Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt
11-09-2026
-
Hotel Faaborg Fjord går efter 50.000 gæster efter kåring
11-09-2026
-
Den Gamle By får ny visuel identitet
11-09-2026