Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Manglen på arbejdskraft er ikke ny, men den er taget til efter genåbningen af Danmark, og den er nu så slem, at man må takke pænt nej tak til potentielle kunder. Sådan lyder det fra Peder J. Madsen, der er adm. direktør på Hotel Koldingfjord til Finans.dk.

”Det er en kæmpe, kæmpe udfordring. Det er et 12-tals-problem, hvis vi skal bruge karakterskalaen, for vi siger lige nu nej til kunder og arrangementer,” forklarer Peder J. Madsen, der i lidt over 13 år har stået i spidsen for Hotel Koldingfjord.

Der er mange, der siger, at det nok skydes, at de unge står og poder. Men det er ikke det, det handler om. Det handler primært om den faglærte arbejdskraft, fortæller Peder J. Madsen.

Læs hele historien her.

Folkemødet 2026

HORESTA er igen i år til stede på Folkemødet, hvor vi samler politikere, beslutningstagere og branchens aktører til debatter om turisme, hoteller, restauranter og de vilkår, der former erhvervet. Her sætter vi branchens dagsordener til debat og bringer erhvervets perspektiver ind i de politiske samtaler.

Blog: Selvfølgelig skal museerne ikke have skattefrie konkurrencefordele

Når museer driver kommercielle aktiviteter, bør de beskattes på lige vilkår med andre virksomheder. Klare regler er nødvendige for at sikre fair konkurrence mellem museer og oplevelseserhvervet. Sådan lyder det fra poltisk chef, Maria Olafsson, i dette debatindlæg, som også har været bragt i Berlingske.

Log ind