Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det tidligere Brøchner Hotels-drevne Hotel Herman K med 31 værelser i det indre København, skifter nu navn til Hotel The Socialist. Det fremgår blandt andet af opslag på Instagram. Det oplyses ikke noget om årsagen til valget af det nye navn, men der står også, at hotellet genåbner til sommer, fortæller Standby.dk.

I april i år overtog den britiske kapitalforvalter Ogilvy Capital hotellet. Ifølge en pressemeddelelse fra Ogilvy står hotellet til at blive en 24/7 stay-and-play destination samt et af Københavns førende nichehoteller. Signaler fra Ogilvy signalerede også en franchise-aftale med en global hotelgigant, men den er endnu ikke blevet ført ud i livet.

Læs hele historien her.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

Log ind