Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Selvom rejselysten er ved at være tilbage, står mange hotelværelser fortsat tomme i Danmark. Særlig hårdt er det gået ud over de københavnske hoteller, der plejer at byde turister fra Kina og Storbritannien velkomne i de travle sommermåneder, men som nu i vid udstrækning må blive hjemme på grund af corona-rejsevejledninger. Det skriver Børsen.

Politisk chefkonsulent i brancheorganisationen HORESTA, Kristian Nørgaard, vurderer over for avisen, at belægningstallene er lige så ringe som i 2020, da coronapandemien brød ud i Europa. Samtidig er han bekymret over de nye, strammere rejsevejledninger i Tyskland og frygter, at Norge og Sverige også bliver mere restriktive.

”På normal vis ser vi en del norske og svenske gæster i København i sensommeren. Hvorvidt vi kan regne med de gæster i år, afhænger fuldkommen af rejsevejledninger,” siger han.

Læs hele artiklen her (kræver login)

Danskerne prioriterer rejser og oplevelser

En ny europæisk undersøgelse viser, at flere danskere vil bruge sommeren på rejser, koncerter og lokale oplevelser frem for skærmtid. Samtidig er danskerne blandt de mest villige i Europa til at bruge penge på oplevelser.

Log ind