Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Ifølge Jakob Beck Wätjen, som er formand HORESTA Region Midtjylland, har isolationskravene forbundet med delta-coronavirussen allerede fået konsekvenser for erhvervet, skriver Jyllands-Posten.

”En restaurant i Letz Sushi-kæden har måttet lukke, fordi alle skulle i isolation. Det er jo noget, alle hoteller og restauranter går og frygter, fordi vi har meget svært ved at lave holdopdeling, som nogle industrivirksomheder kan,” fortæller Jakob Beck Wätjen, som selv driver Vejlsøhus Hotel og Konferencecenter og Gl. Skovridergaard i Silkeborg.

Han fortæller, at virksomheden selv lige har holdt møde om driften af vores egen virksomhed som følge af det her. Han mener, det er meget vidtgående. Myndighederne burde genoverveje risikoen, i betragtning af at så mange er vaccineret, og antallet af indlæggelser er så lavt, siger Jakob Beck Wätjen.

Læs hele historien her.

Minister skal svare på effekten af turistskat

Et forslag om en turistskat på 20 kr. pr. overnatning i København og Aarhus har udløst spørgsmål i Folketinget. Mads Strange fra Liberal Alliance vil have belyst de økonomiske konsekvenser af en turistskat både lokalt og i hele Danmark.

København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning

Københavns Kommunes budgetaftale for 2027 afsætter samlet 46 mio. kr. til en ny boligpatrulje og den sagsbehandling, som indsatsen ventes at medføre. Patruljen skal blandt andet føre kontrol med ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift, men de konkrete beføjelser afhænger fortsat af kommende lovgivning.

Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms

Regeringen regner foreløbigt med, at omkring 96 pct. af den planlagte momsnedsættelse på fødevarer vil slå igennem som lavere priser for forbrugerne. Beregningen bygger på en antagelse om fuldt prisgennemslag fratrukket virksomhedernes administrative omkostninger ved et differentieret momssystem.

Log ind