Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Efter genåbningen af grænserne og løsere coronarestriktioner er flytrafikken nu tilbage på to tredjedele i forhold til niveauet fra før coronakrisen. Det skriver Finans, der har kigget på data fra den europæiske flyvekontroltjeneste Eurocontrol.

Den 1. juni var det kun 42 procent af flyene, der var tilbage på vingerne, og i maj var det helt nede på 35 procent.

Selvom rejselysten er tilbage, kæmper flyselskaberne stadig med efterdønningerne af coronakrisen. Billetpriserne er nemlig stadig lavere, end før pandemien ramte, fordi mange billetter bliver solgt kort før afrejse.

Ny sag om ulovlig kommunal støtte på Fanø

Kommunernes Landsforening er gået ind i en sag om kommunal støtte til arenaer og kulturhuse. Baggrunden er Ankestyrelsens vurdering af, at visse erhvervsaktiviteter i kommunalt støttede faciliteter kan være i strid med reglerne.

Den Gamle By kåret som Europas bedste museum

Det aarhusianske frilandsmuseum har modtaget en af Europas mest prestigefyldte museumspriser. Juryen fremhæver især museets evne til at koble historiefortælling med aktuelle samfundstemaer og involvere lokalsamfundet.

Log ind