Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det var lovligt, da fagforbundet 3F iværksatte en konflikt mod Jensens Bøfhus midt under coronapandemien med den konsekvens, at bøfkæden blev afskåret fra lønkompensation. Det står klart, efter at Arbejdsretten er kommet med sin afgørelse i sagen.

Jensens Bøfhus mente ellers, at 3F-konflikten var ulovlig, fordi den er foregået under coronanedlukningerne og dermed truede restaurantkæden på livet på grund af den manglende mulighed for at få del i de statslige hjælpepakker.

Afgørelsen betyder, at Jensens Bøfhus ikke står til at få en eneste krone tilbage for lønkompensation til sine medarbejdere.

Dansk dobbeltsejr ved EM for konferencekokke

Anne Brohus fra Hotel Vejlefjord og Trine Thybo Rasmussen fra Munkebjerg Hotel har vundet guld ved EM for konferencekokke i Tyskland. De to kokke skal nu repræsentere Europa ved VM i USA i marts 2027.

Rasmus Munk bliver ambassadør for WWF

Stjernekokken fra Alchemist skal som ny ambassadør for WWF Verdensnaturfonden arbejde med naturvenlige fødevarer. Samarbejdet skal bidrage til at udvikle løsninger, der mindsker fødevareproduktionens belastning af natur og klima.

Log ind