Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

»Vi er en lille selvstændig virksomhed. Vi har kørt i tre-fire år, så vi har ikke særlig meget polstring rent finansielt og økonomisk. En tvangsnedlukning som denne gør ufattelig ondt på vores lille familie rent økonomisk.” Sådan lyder det fra Søren Damsgaard og Stine Richardt, der ejer og driver restauranten Jurfood ved Amager Strandpark til Berlingske.

De fortæller, at det er håbløst deprimerende. for selvom virksomheden kan få kan få udbetalt nogle penge i kompensation for faste omkostninger, så er det en restaurant, og der er rigtig mange variable omkostninger som indkøb, forsikring, internet, kassesystem og så videre, fortæller de.

Læs hele historien her.

Folkemødet 2026

HORESTA er igen i år til stede på Folkemødet, hvor vi samler politikere, beslutningstagere og branchens aktører til debatter om turisme, hoteller, restauranter og de vilkår, der former erhvervet. Her sætter vi branchens dagsordener til debat og bringer erhvervets perspektiver ind i de politiske samtaler.

Blog: Selvfølgelig skal museerne ikke have skattefrie konkurrencefordele

Når museer driver kommercielle aktiviteter, bør de beskattes på lige vilkår med andre virksomheder. Klare regler er nødvendige for at sikre fair konkurrence mellem museer og oplevelseserhvervet. Sådan lyder det fra poltisk chef, Maria Olafsson, i dette debatindlæg, som også har været bragt i Berlingske.

Log ind