Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Efter en rundtur i det politiske system ser det nu ud til, at den planlagte udvidelse af Hotel H.C. Andersen i centrum af Odense er på vej mod godkendelse. Tirsdag har et flertal i By- og Kulturudvalget bestående af S og V nemlig godkendt planerne. Og det er faktisk anden gang, det sker, da de samme partier allerede 24. november sagde ja til en tidligere udgave af projektet, skriver Fyens.dk.

Da S og V tilsammen udgør et flertal, ventes byrådsgodkendelsen dog at være en formalitet med mindre der sker noget uventet. Et flertal i By- og Kulturudvalget besluttede i august sidste år at fremlægge et forslag til en udvidelse af Hotel H.C. Andersen i otte ugers offentlig.

Læs hele historien her.

Odense vil løfte turismen med flere overnatninger

En ny turisme- og eventstrategi skal øge antallet af overnatninger i Odense med 40 pct. frem mod 2030. Strategien har fokus på flere erhvervsgæster, stærkere events og en udbygning af hotelkapaciteten.

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

Log ind