Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Regeringen strammede fredag sine rejsevejledninger gevaldigt, og det kommer til at gøre ondt på landets hoteller. Sådan lyder meldingen fra Kirsten Munch Andersen, der er politisk direktør i HORESTA til Berlingske.
Frem til 17. januar kan man kun rejse ind i Danmark, hvis man kan fremvise en højst 24 timer gammel coronatest, og man har et anerkendelsesværdigt formål. Anerkendelsesværdige formål inkluderer ikke erhvervsrejser - der ellers har holdt hjulene kørende på en del hoteller - og derfor kan en række hoteller se frem til at få deres omsætning skudt helt i sænk over den næste periode, fortæller Kirsten Munch Andersen:
”Den aktivitet, som hotellerne lever af - rejser, ferie, ophold - er vi stort set afskåret fra nu,” siger den politiske direktør. I københavnsområdet holder 31 procent af hotellerne allerede lukket - selvom de ikke er pålagt tvangslukning - viser HORESTAs seneste opgørelse.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Brøndums Hotel søger ny ejer efter opgivet handel
04-08-2026
-
Amerikansk burgerkæde åbner endnu en restaurant
04-08-2026
-
Hotel åbner med nye ejere
04-08-2026
-
Nyt restaurantkoncept lukker efter halvandet år
04-08-2026
-
Ny pizzakæde satser på oplevelsen
04-08-2026
-
Sticks'n'Sushi udvider til Sverige og Tjekkiet
04-08-2026
-
Sliders lukker efter 12 år
04-08-2026
-
Hørkram mærker lavere aktivitet i gastronomien
04-08-2026
-
Danhostel vil styrke sin position i turismen
04-08-2026