Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Regeringen strammede fredag sine rejsevejledninger gevaldigt, og det kommer til at gøre ondt på landets hoteller. Sådan lyder meldingen fra Kirsten Munch Andersen, der er politisk direktør i HORESTA til Berlingske.

Frem til 17. januar kan man kun rejse ind i Danmark, hvis man kan fremvise en højst 24 timer gammel coronatest, og man har et anerkendelsesværdigt formål. Anerkendelsesværdige formål inkluderer ikke erhvervsrejser - der ellers har holdt hjulene kørende på en del hoteller - og derfor kan en række hoteller se frem til at få deres omsætning skudt helt i sænk over den næste periode, fortæller Kirsten Munch Andersen:

”Den aktivitet, som hotellerne lever af - rejser, ferie, ophold - er vi stort set afskåret fra nu,” siger den politiske direktør. I københavnsområdet holder 31 procent af hotellerne allerede lukket - selvom de ikke er pålagt tvangslukning - viser HORESTAs seneste opgørelse.

Læs hele historien her.

Tre storbyer sænker regningen for udeservering

Restauranter og caféer i København, Aarhus og Aalborg får lavere udgifter til udeservering. HORESTA glæder sig over beslutningerne og peger på, at udeservering også bidrager med aktivitet og liv i byerne.

Flere kæder bejler til nyt hotel på Frederiksberg

En eksisterende bygning tæt ved Flintholm Station kan blive omdannet og udvidet til et nyt hotel. Udvikleren Tanmia er i dialog med flere mulige operatører, mens lokalplanforslaget nu er sendt i offentlig høring.

Log ind