Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hvad laver de forretningsdrivende under nedlukningen. Sidder de derhjemme, eller maler de butikken? På Løkken Badehotel har nedlukningen åbnet for muligheden for at realisere et længe næret ønske om en renovering af toiletter og ikke mindst indretning af handicaptoilet, skriver Nordjyske Stiftstidende.
Nedlukningen af Nordjylland i november blev startskuddet til, at Restaurant Løkken Badehotel og Ejerforeningen Løkken Badehotel i samarbejde fik revet de gamle toiletter ned helt ned til sandbunden.
”Vi formoder, at det har været hotellets første vandskyllede toiletter og badeværelser, som dog nok ikke har været lavet fra starten af for 125 år siden. Vi har mødt spor af gamle brusere, og de gamle jernrør var så kalkfyldte, at vi længe har døjet med lavt vandtryk. Alle vandrør i huset har ført tilbage til det gamle anlæg,” fortæller medinvestor Christian Hem og restauratør Michael Larsen, mens de glæder sig over, at der nu, efter de nye rør er tilsluttet, er kommet normalt vandtryk i rørene.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026