Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I store dele af efteråret har Europas lufthavne været mere eller mindre tomme, fordi coronakrisen har lagt en voldsom dæmper på mulighederne for at rejse. Men i juledagene steg aktiviteten. Der er dog meget langt til de travle dage i 2019. Ifølge Eurocontrol faldt antallet af operationer således med 56 pct., skriver Jyllands-Posten.

Målt på passagertallet var nedgangen endnu større, da mange fly fløj halvtomme.

Statistikken afslører også, hvilke byer og lande, som er hårdest ramt af restriktioner og nedlukninger. London Heathrow lufthavnen havde således blot 363 flyvninger, og det var et fald på 68 pct. i forhold til samme periode året før. Gardermoen Lufthavn i Oslo er med i top-10 med 226 flyvninger dagligt.

Se også

Københavns Lufthavn sætter ny sommerrekord

Næsten 10 mio. passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juni, juli og august. Det er det højeste antal nogensinde for sommermånederne og 3 pct. flere end sidste år.

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.

Den Kongelige Samling er kommet et skridt videre med en omfattende fornyelse af Rosenborg Slot. Projektet skal give nye rammer for de mere end 500.000 gæster, der hvert år besøger slottet, og gøre det muligt at udstille flere af de kongelige skatte.

Log ind