Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

6400 kroner. Så mange penge må Michael Thinggaard Madsen fra Hurup hver dag trække over på sit dankort for at holde hånde under sit hotel, Hotel Thinggaard, som er tunget til at holde lukket på grund af corona, skriver TV MidtVest. Men det vil han have lavet om på. Her er det især lønkompensationen, han vil have kigget på.

HORESTA bakker hotelejeren op.

”Virksomhederne skal stadig dække ret store dele af medarbejdernes lønninger, og det har man altså svært ved, når man lige nu er tvangslukket og har restriktioner. Skal vi holde hånden under arbejdspladserne og bevare virksomhederne, så de kommer ud på den anden side af corona, så er der altså behov for, at man får kigget på hjælpepakkerne,” siger Kristian Nørgaard, der er politisk chefkonsulent i HORESTA.

Læs hele historien her.

København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning

Københavns Kommunes budgetaftale for 2027 afsætter samlet 46 mio. kr. til en ny boligpatrulje og den sagsbehandling, som indsatsen ventes at medføre. Patruljen skal blandt andet føre kontrol med ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift, men de konkrete beføjelser afhænger fortsat af kommende lovgivning.

Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms

Regeringen regner foreløbigt med, at omkring 96 pct. af den planlagte momsnedsættelse på fødevarer vil slå igennem som lavere priser for forbrugerne. Beregningen bygger på en antagelse om fuldt prisgennemslag fratrukket virksomhedernes administrative omkostninger ved et differentieret momssystem.

Log ind