Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det er både små og store virksomheder inden for oplevelsesindustrien, der er hårdt ramt af de mange restriktioner, som regeringen har indført for at bekæmpe coronasmitten. Ikke mindst for hotelbranchen har 2020 været et ganske forfærdeligt år, skriver Politiken.
”Vi plejer at omsætte for over 200 millioner kroner om året. Siden marts har vi mistet 80 procent af omsætningen,” forklarer Jesper Olesen, der er administrerende direktør på Clarion Hotel & Congress, der ligger i Københavns Lufthavn.
Frem til sommeren fik Hotel Clarion ligesom mange andre kriseramte virksomheder støtte i form af lønkompensation. Alle medarbejdere på nær otte blev sendt hjem, og staten refunderede mellem 75 og 90 procent af lønnen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Kampen om helårsturisme: 22 kommuner overhaler 2030-mål
13-01-2026
-
København mister førerposition som verdens cykelby
13-01-2026
-
Odense drømmer stort: Ny attraktion skal trække verden til Fyn
13-01-2026
-
Ny midlertidig salgs- og marketingchef på Hotel Vejlefjord
13-01-2026
-
Hotelprojekt i Næstved sat i bero efter pres fra borgere
13-01-2026
-
HORESTA: Kommunal støtte udfordrer fair konkurrence i landets kommuner
13-01-2026
-
Hotel Fuglsøcentret bliver en del af international hotelkæde
13-01-2026