Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Barer, natklubber og diskoteker har siden foråret holdt lukket. De har som andre virksomheder kunnet søge kompensationsordninger i forbindelse med nedlukningen – blandt andet til løn og faste udgifter – men for indehaveren af Crazy Daisy i Haderslev er der langt mellem erstatningerne. Han har ikke set en eneste krone siden september.

”Det er bankens nåde, vi lever på lige nu,” siger Martin Karas Christiansen, der er indehaver.

Flere små udskænkningssteder står med samme problem som ham, og det får formanden for HORESTA Region Syddanmark til at sende en opfordring til erhvervsministeren.

”Jeg håber, at erhvervsministeren sætter gang i en straksudbetaling, ligesom man  gjorde i foråret”, siger Sten Slot til TV/Syd.

Fødevaremoms kan blive udskudt til efter 2027

Regeringen fastholder planen om at sænke momsen på fødevarer og fjerne momsen på frugt og grønt. Den konkrete tidsplan er dog fortsat uklar, og ændringerne ventes tidligst at træde i kraft fra 2027.

Log ind