Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det var de ord, som ikke var med i Mette Frederiksens nytårstale, som gjorde størst indtryk på de hårdest ramte erhverv.
Kirsten Munch Andersen, der er politisk direktør i HORESTA, savnede pejlemærker for en genåbningsplan og et yderligere økonomisk sikkerhedsnet under det hårdt ramte erhverv.
”Vores virksomheder kæmper jo for deres overlevelse, så nu er det mere kritisk end nogensinde. Jeg havde håbet, at statsministeren havde talt om en genåbningsplan med en række pejlemærker, der skal til, før der åbnes op igen”, siger Kirsten Munch Andersen til Politiken og tilføjer:
”Det handler ikke om konkrete datoer, men om pejlemærker, vi kan navigere efter. Det kan være, hvor mange der er blevet vaccineret, eller hvor mange der er indlagt, før vi kan sige, at restriktionerne kan forsvinde. Så kan virksomhederne nemlig begynde at planlægge igen”.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026