Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Comwell, som allerede har 14 hoteller over hele Danmark, har åbnet deres første hotel i København-regi. Hotellet er tegnet af det prisbelønnede arkitektfirma, Arkitema Architects, og er inspireret af havnens historiske pakhuse, skriver MigOgKbh.dk.

Hotellet i Nordhavnen opføres på Trælastholmen i området mellem lystbådehavnen bag Svanemølleanlægget og Copenhagen International School ved Skudehavnen. Kvarteret har vand til tre sider og udsigt til Øresund, og bliver om få år til en hel ny og attraktiv bydel – midt i København.

Hotellet har 493 værelser af forskellig størrelse for at imødekomme det varierede behov, hotellet forventes at tiltrække.

Læs hele historien her.

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

Comwell ansætter ny direktør i Rebild

Comwell deler ledelsen af to nordjyske hoteller op og ansætter Ole Olsen som ny direktør i Rebild. Han kommer med erfaring fra blandt andet Fjordgaarden og Scandic.

Log ind