Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

HORESTA mener, at det er nødvendigt, at hjælpepakkerne skal forlænges. Denne gang helt til slut februar. Det skriver de i en pressemeddelelse, fortæller B.T.

”Vi står i en situation, hvor nye mutationer øger smitterisikoen. Når regeringen og myndighederne på dette grundlag forlænger restriktionerne, bakker vi op. Men der er brug for, at statens sikkerhedsnet under erhvervslivet bliver både mere fintmasket, større og aktiveret langt hurtigere, end vi hidtil har set,” siger HORESTAs politiske direktør, Kirsten Munch.

Derfor skal der ifølge HORESTA mere hjælp til, som rækker længere ind i fremtiden. Restriktionerne er nemlig kun forlænget til 7. februar - alligevel vil HORESTA have hjælpepakker er par uger længere.

Læs hele historien her.

HORESTA: Nye emballageregler kan sende restauranter ud i administrativt kaos

Om mindre end tre måneder risikerer caféer, restauranter og steder, der leverer takeaway at få et omfattende producentansvar for emballage med eget logo. Hos HORESTA møder reglerne stor bekymring, fordi virksomheder kan ende med at hæfte for emballage, de hverken producerer eller har reel indsigt i.

Log ind