Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der var frem til årsskiftet mindst 22 konkurser i danske hotelselskaber. Det viser en opgørelse fra HORESTA. Nogle er fortsat med ny operatør, for eksempel de fem sidste First Hotels i Danmark.
Det vides ikke om coronakrisen er årsag til alle konkurserne blandt hotellerne eller skyldes andre årsager. Efter konkurserne kan hotellerne have fået nye ejere eller ejeren af hotelbygningen har fundet en ny operatør eller driver selv hotellet til der for eksempel er fundet en ny operatør.
Det gælder for eksempel Danhostel Frederikshavn City med 27 værelser. Her gik driftsselskabet konkurs, hvorefter bygningens ejer fandt en ny operatør, oplyser Danhostels bestyrelsesformand, Poul Christian Mouritsen, til STANDBY.DK
Opgørelsen over de krakkede hoteller kommer fra HORESTA’s analyseafdeling og dækker alle danske hotelkonkurser, ikke kun blandt HORESTA-medlemmer. I alt udgøres den danske hotelbranche af cirka 1.000 hotelvirksomheder.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismerekord i juli: HORESTA peger på flere årsager bag
11-09-2026
-
Guldsmeden Hotels er tilbage i Aarhus
11-09-2026
-
Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt
11-09-2026
-
Hotel Faaborg Fjord går efter 50.000 gæster efter kåring
11-09-2026
-
Den Gamle By får ny visuel identitet
11-09-2026