Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I løbet af coronakrisen har en række økonomiske hjælpepakker skullet hjælpe til med at holde hånden under danske virksomheder. Hjælpen har bestået af rentefrie lån, som virksomheder har kunnet ansøge om, skriver Ritzau. Indtil videre har 27.000 virksomheder fået godkendt lån for cirka 7,4 mia. kr. som en del af hjælpepakkerne. Det oplyser Skatteministeriet i en pressemeddelelse.
"Regeringen er meget opmærksom på, at virksomhederne står i en svær situation på grund af coronakrisen," siger skatteminister Morten Bødskov (S) i pressemeddelelsen.
Blandt de næsten 27.000 virksomheder, der har benyttet sig af muligheden for at optage et rentefrit lån via låneordningen, er især hoteller og restauranter.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026