Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
1.122. Så mange virksomheder gik konkurs i årets første måned. Det er en markant stigning fra de månedlige tal gennem 2020, hvor den frygtede konkursbølge udeblev trods den omfattende nedlukning af samfundet og dermed erhvervslivet. Men de nyeste tal fra data- og analysevirksomheden Experian tyder på, at kassen nu er ved at være tom i flere danske virksomheder, skriver Berlingske.
Således var der til sammenligning 708 konkurser i december 2020, mens der de foregående måneder kun var omkring 400 konkurser månedligt.
”Nu har vi kørt i et år med eksempelvis hjælpepakker, som har holdt hånden under en masse virksomheder, men nu begynder det at tippe i den retning, mange nok havde forventet ville komme tidligere,” siger Bo Rasmussen, nordisk salgschef hos Experian. Han tilføjer, at han godt kan blive nervøs for de kommende måneder.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Milliardrenovering lukker Glyptoteket i årevis
08-03-2026
-
Just Eat-lukning sender chokbølge gennem Wolt: "Det havde jeg ikke set komme"
08-03-2026
-
Nyt spahotel på Aarhus Ø får 342 værelser
08-03-2026
-
Sjællandsk hotel udvider med ny værelsesfløj
08-03-2026
-
Stat sælger udviklingsgrund med hotelmulighed
08-03-2026
-
Restauranter forventer vækst men mange er pressede
08-03-2026
-
Kystprojekt på Langeland rykker tættere på realisering
08-03-2026
-
Tidligere medarbejder bliver franchisetager hos McDonald's
08-03-2026