Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Et politisk slagsmål i Københavns Borgerrepræsentation kan få afgørende betydning for byens serveringssteder, der i sommer fik særtilladelse til at lave ekstra udeservering flere steder i byen. Men det er ikke sikkert, at den samme tilladelse bliver givet, når genåbningen og foråret igen sætter gang i de københavnske cafeer og restauranter, skriver Berlingske. Thomas Gaarde, der ejer Krogs Fiskerestaurant på Gammel Strand, vil det få alvorlige konsekvenser, hvis ikke aftalen genindføres.

”Det betød i hvert fald 30 procents fremgang i omsætningen sammenlignet me, hvis vi ikke kunne lave udvidet udeservering, hvor der i forvejen var reduceret omsætning grundet corona,” siger han.

Annette Hyldebrandt fra HORESTA er enig i, at organisationens medlemmer har hårdt brug for, at den udvidede udeservering også bliver til noget i år. Hun taler næsten dagligt med medlemmer, som siger, at de håber, at dette tiltag kan gå igennem i 2021.

Læs hele historien her.

Bilhus på Østerbro kan blive hotel med 175 værelser

Et bilhus på Rovsingsgade i København undersøges som mulig placering for et nyt hotel. Projektet ligger i forlængelse af kommunens ønske om at placere flere hoteller uden for Indre By, men kræver ændringer i plangrundlaget.

Nyt teknisk museum skal tiltrække 383.000 gæster

Planerne om at omdanne Svanemølleværket i København til Danmarks Tekniske Museum er rykket videre med en arkitektkonkurrence. Museet forventer 383.000 besøgende om året, og vinderprojektet skal findes i maj 2027.

København afviser loft over store events

Et forslag om at begrænse antallet af store arrangementer i København er blevet stemt ned i Borgerrepræsentationen. Flertallet ønsker ikke et fast loft over begivenheder, der kan skabe aktivitet og omsætning i byen.

Log ind