Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Der var travlt på landets øer og færgeterminaler i sommeren 2020, efter at regeringen havde besluttet at gøre det gratis for gående og cyklister at tage på tur, skriver Ritzau.

Et lignende tiltag skal den kommende sommer til for at booste turismen på de danske småøer på grund af coronakrisen. Det mener Karina Lorentzen (SF), der er formand for Udvalget for Landdistrikter og Øer i Folketinget.

”Vi ser ind i, at mange danskere igen i år holder sommerferie i Danmark, og derfor giver det mening at udnytte potentialet på vores øer. Og vi så sidste år, at billige billetter betyder noget for, hvor mange der besøger vores øer, så derfor skal der klart laves en sommerpakke igen i år,” siger hun.

Læs hele historien her.

Københavns Lufthavn forventer rekordsommer

Københavns Lufthavn forventer over 10,4 mio. rejsende hen over sommeren trods uro i Mellemøsten. Direktør Christian Poulsen vurderer, at rejselysten fortsat er stærk.

København siger nej til nye hoteller i Middelalderbyen

Et flertal på Københavns Rådhus vil stoppe nye hoteller i Middelalderbyen af hensyn til hverdagslivet og frygt for overturisme. HORESTA kritiserer beslutningen og efterlyser individuelle vurderinger af projekterne.

Log ind