Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det er en yderst erfaren direktør, der i fremtiden skal lede Lübker Golf Resort med ét af Europas bedste golfanlæg og Østjyllands største private spa- og wellness center beliggende i et 200 hektar stort naturområde.
"Vi har fundet den helt rigtige person til at stå i spidsen for drift og udvikling. Han skal, sammen med vores engagerede team, være med til at realisere vores ambitiøse planer om en betydelig udbygning af aktiviteterne, blandt andet med etablering af hotel og en væsentlig forøgelse af antal ferieboliger i resortet. Ole har samlet en meget stor viden inden for drift og udvikling i oplevelsesindustrien,” fortæller ejeren, Carl Aage Nielsen.
De nuværende omkring 70 medarbejdere i højsæsonen samt resortets mange samarbejdspartnerne kan se frem til en direktør med solid erfaring og gode resultater bag sig. Ole har gennem 18 år været direktør i en række større hotelkæder og kommer fra en stilling som direktør hos Scandic i Aarhus. Han har tidligere ledet nichehotellet Ebeltoft Strand og har desuden fire år på Hotel D’Angleterre i København med i bagagen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026