Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Forleden sendte Erhvervsministeriet en pressemeddelelse ud med et svimlende tal. 31 milliarder kroner, stod der. Så meget forventes dansk turisme at have tabt i omsætning i 2020 i forhold til 2019. Nu er Wonderful Copenhagen dykket ned i tallene, og der tegner sig et dystert billede af en enorm skævvridning i tallene, skriver Berlingske.

Således beretter turismeorganisationen, at 28 ud af 31 milliarder kroner er tabt i hovedstadsområdet, som dermed står for omkring 90 procent af det samlede tab.

Dermed bekræftes det, som mange nok vidste i forvejen: Hotellerne, restauranterne og turistattraktionerne i hovedstaden er dem, coronakrisen har ramt allerhårdest. Københavns overborgmester Lars Weiss (S) er heller ikke overrasket over tendensen, selvom tallene er voldsomme.

”I og med at turismen i København i meget høj grad består af internationale gæster, samtidig med at mange danskere søgte mod andre områder af landet, så mistede vi de turister, vi plejer at have, og fik ingen nye til,” siger han.

Hotel Hesselet får nyt liv med japansk restaurant og historien i behold

Hotel Hesselet i Nyborg er i gang med en omfattende fornyelse, der skal bringe det knap 60 år gamle hotel ind i en ny tid uden at give slip på stedets særlige historie. Et af de mest markante nye kapitler bliver Restaurant Hi, hvor nordisk gastronomi, japansk inspiration og bare 20 pladser skal danne rammen om en ny restaurantoplevelse.

Museum får 63 millioner til ny udstilling

Danmarks Jernbanemuseum i Odense har fået 63 mio. kr. til en ny udstillingsbygning, der skal stå klar i 2030. Investeringen følger efter et rekordår, hvor museet havde 107.000 gæster.

Minister skal svare på effekten af turistskat

Et forslag om en turistskat på 20 kr. pr. overnatning i København og Aarhus har udløst spørgsmål i Folketinget. Mads Strange fra Liberal Alliance vil have belyst de økonomiske konsekvenser af en turistskat både lokalt og i hele Danmark.

Log ind