Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hotel Alexandra overtager Christian d. IV i København, der åbner den 16. februar. Det har længe været virksomhedens ønske at udvide tilgængeligheden for vores gæster med større kapacitet, skriver de i en pressemeddelelse.

”Det er vores store ønske at fastholde de mange gæster og firmakunder, som Hotel Christian d. IV har haft gennem tiden, med samme gode service og på samme vilkår. På længere sigt er det planlagt at udvikle Hotel Christian d. IV med en rød tråd til det designkoncept, som Hotel Alexandra har haft succes med i mange år. Covid-19 har trukket økonomiske spor og de store renoveringsplaner må vente lidt,” skriver de i en pressemeddelelse.

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

København siger nej til nye hoteller i Middelalderbyen

Et flertal på Københavns Rådhus vil stoppe nye hoteller i Middelalderbyen af hensyn til hverdagslivet og frygt for overturisme. HORESTA kritiserer beslutningen og efterlyser individuelle vurderinger af projekterne.

Log ind