Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det giver ikke mening at en eksklusiv skare af danskere, der vil kunne fremvise et digitalt coronapas med for eksempel et vaccinestempel, om få måneder skal få adgang til at sætte sig godt til rette med et menukort på en af landets restauranter. Det siger formanden for HORESTA, Jens Zimmer Christensen, til Berlingske.

HORESTA mener, at et coronapas kan bruges til arrangementer med større forsamlinger af mennesker, men ikke som en adgangsbillet til at komme ud og spise for den enkelte dansker.

”Efter vores mening bør det ikke bruges til at få en individuel adgang til restauranter. Slet ikke, når man ikke ved, hvor mange der vil være vaccineret på et givent tidspunkt. For os er det en prioritet, at man finder ud af noget internationalt. Det nytter ikke, at vi kun har noget, der kun gælder for Danmark. Det er vi med al respekt ikke store nok til,« lyder det.

Læs hele historien her.

Jens Zimmer Christensen kommenterede også coronapasset i TV-Avisen onsdag aften:

Folkemødet 2026

HORESTA er igen i år til stede på Folkemødet, hvor vi samler politikere, beslutningstagere og branchens aktører til debatter om turisme, hoteller, restauranter og de vilkår, der former erhvervet. Her sætter vi branchens dagsordener til debat og bringer erhvervets perspektiver ind i de politiske samtaler.

Blog: Selvfølgelig skal museerne ikke have skattefrie konkurrencefordele

Når museer driver kommercielle aktiviteter, bør de beskattes på lige vilkår med andre virksomheder. Klare regler er nødvendige for at sikre fair konkurrence mellem museer og oplevelseserhvervet. Sådan lyder det fra poltisk chef, Maria Olafsson, i dette debatindlæg, som også har været bragt i Berlingske.

Log ind