COVID-19-smittetrykket har været faldende i Danmark gennem længere tid, og samtidig har regeringen præsenteret ideen om, at hyppige tests kan være med til at få åbnet samfundet igen. Det bør ifølge HORESTA også føre til, at dele af turisme- og oplevelseserhvervet kan åbne igen med det samme. Hoteller og møde- og konferencesteder er blandt de steder, der i dag ikke er tvangslukkede og gerne må holde åbent, men hvor forretningen reelt set er væk, skriver Kursuslex.
”Det er giver ikke megen mening, at det er tilladt at holde møder på en produktionsvirksomhed, men på grund af forsamlingsforbuddet, må de samme mennesker ikke mødes på et konferencested. Det bør der åbnes for her og nu,” siger Katia K. Østergaard, administrerende direktør i HORESTA.
På samme måde skal hotellerne have mulighed for at udnytte deres faciliteter til fulde, så overnattende gæster kan bruge hotellets spa og spise deres morgenmad i restauranten frem for på værelset, mener brancheforeningen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Erhvervslivet frygter konkursbølge: Her er hullerne i kompensationen
05-03-2021
-
Erhvervsliv i fælles protest mod nattelivs-udspil
05-03-2021
-
Ny plan for nattelivet flytter festen hjem i privaten
05-03-2021
-
For et år siden var de hans coronaredning – nu smækker Umut døren i hovedet på Wolt
05-03-2021
-
Take away-kæmper nyder godt af hjemmearbejde og restriktioner på restauranter
05-03-2021
-
Kæmpe projekt: Ny Færgekro hejses med kran i 15 meters højde ind over Tivolis mure
05-03-2021
-
Michelinrestaurant åbner food lab
05-03-2021
-
Professionelle køkkener får værktøjer til sund og klimavenlig mad
05-03-2021