Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
COVID-19-smittetrykket har været faldende i Danmark gennem længere tid, og samtidig har regeringen præsenteret ideen om, at hyppige tests kan være med til at få åbnet samfundet igen. Det bør ifølge HORESTA også føre til, at dele af turisme- og oplevelseserhvervet kan åbne igen med det samme. Hoteller og møde- og konferencesteder er blandt de steder, der i dag ikke er tvangslukkede og gerne må holde åbent, men hvor forretningen reelt set er væk, skriver Kursuslex.
”Det er giver ikke megen mening, at det er tilladt at holde møder på en produktionsvirksomhed, men på grund af forsamlingsforbuddet, må de samme mennesker ikke mødes på et konferencested. Det bør der åbnes for her og nu,” siger Katia K. Østergaard, administrerende direktør i HORESTA.
På samme måde skal hotellerne have mulighed for at udnytte deres faciliteter til fulde, så overnattende gæster kan bruge hotellets spa og spise deres morgenmad i restauranten frem for på værelset, mener brancheforeningen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismerekord i juli: HORESTA peger på flere årsager bag
11-09-2026
-
Guldsmeden Hotels er tilbage i Aarhus
11-09-2026
-
Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt
11-09-2026
-
Hotel Faaborg Fjord går efter 50.000 gæster efter kåring
11-09-2026
-
Den Gamle By får ny visuel identitet
11-09-2026