Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

COVID-19-smittetrykket har været faldende i Danmark gennem længere tid, og samtidig har regeringen præsenteret ideen om, at hyppige tests kan være med til at få åbnet samfundet igen. Det bør ifølge HORESTA også føre til, at dele af turisme- og oplevelseserhvervet kan åbne igen med det samme. Hoteller og møde- og konferencesteder er blandt de steder, der i dag ikke er tvangslukkede og gerne må holde åbent, men hvor forretningen reelt set er væk, skriver Kursuslex.

”Det er giver ikke megen mening, at det er tilladt at holde møder på en produktionsvirksomhed, men på grund af forsamlingsforbuddet, må de samme mennesker ikke mødes på et konferencested. Det bør der åbnes for her og nu,” siger Katia K. Østergaard, administrerende direktør i HORESTA.

På samme måde skal hotellerne have mulighed for at udnytte deres faciliteter til fulde, så overnattende gæster kan bruge hotellets spa og spise deres morgenmad i restauranten frem for på værelset, mener brancheforeningen.

Læs hele historien her.

København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning

Københavns Kommunes budgetaftale for 2027 afsætter samlet 46 mio. kr. til en ny boligpatrulje og den sagsbehandling, som indsatsen ventes at medføre. Patruljen skal blandt andet føre kontrol med ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift, men de konkrete beføjelser afhænger fortsat af kommende lovgivning.

Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms

Regeringen regner foreløbigt med, at omkring 96 pct. af den planlagte momsnedsættelse på fødevarer vil slå igennem som lavere priser for forbrugerne. Beregningen bygger på en antagelse om fuldt prisgennemslag fratrukket virksomhedernes administrative omkostninger ved et differentieret momssystem.

Log ind