Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Men de nye restriktioner vil være et af de hårdeste slag mod erhvervet. Sådan lyder reaktionen fra HORESTA efter fredagens pressemøde, skriver BT.

Her blev det nemlig meldt ud, at der vil gælde nye restriktioner for erhvervslivet.

Det betyder at blandt andet spillesteder, museer, selskabslokaler og lokaler til folkeoplysende aktiviteter og idrætsarrangementer med betalende tilskuere skal nedlukke fra søndag 19. december klokken otte.

Og ifølge HORESTA vil de nye restriktioner have store konsekvenser: Nemlig kæmpe økonomiske tab over de kommende uger og måneder.

De beskriver det som at ”få lagt en tung dyne ned over et helt erhverv,” fordi man sætter en stopper for næsten alt aktivitet i hotel-, restaurant- og turisterhvervet.

Politisk direktør, Kristian Nørgaard, siger, at restriktionerne kommer ”hurtigt og ufatteligt hårdt,” hvilket er en uholdbar og ikke anstændig måde at behandle virksomheder på.

Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark

Antallet af overnatninger via Airbnb, Booking.com og Expedia er steget 75 pct. siden 2019. HORESTA efterlyser bedre adgang til data, så myndighederne kan kontrollere, om reglerne for korttidsudlejning bliver overholdt.

Fire brancheprofiler skal finde vinderne af HORESTA Talent 2026

Fire markante profiler fra HORESTAs medlemsvirksomheder har sagt ja til at finde vinderne af HORESTA Talent 2026. Juryen får til opgave at udpege fire af branchens største unge talenter, som skal hyldes på HORESTA Årsdag den 12. november. Nu er jagten på kandidaterne i fuld gang.

Log ind