Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Kamilla Seidler, restaurantchef på restaurant Lola på Christianshavn, har mest lyst til at sige: ”Hvad sagde vi.” Forud for statsministerens pressemøde onsdag aften erfarer Berlingske, at Epidemikommissionen anbefaler indførelse af flere nye restriktioner i kampen mod corona, skriver Berlingske.

”Vi kan allerede mærke nu, at bookingerne er unaturligt lave for december måned. Så allerede der er det en kæmpe udfordring, når vi troede, at vi skulle polstre os mod vinteren,” siger Kamilla Seidler.

Det, der frustrerer hende mest, er, at myndighederne i hendes øjne kunne have gjort »10.000 ting« for at undgå en tredje nedlukning.

Læs hele historien her.

De Konservative vil styrke turismens rammevilkår

Turismen er et af Danmarks største erhverv, men får ikke politisk opmærksomhed svarende til sin betydning, mener Det Konservative Folkeparti. Partiet efterlyser bedre rammevilkår frem for øget regulering.

Log ind