Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Gårsdagens smitterekord i pandemien og pressemøde med statsminister Mette Frederiksen vækker bekymring i dele af erhvervslivet, skriver Finans.dk.

”For hver gang der er et pressemøde, skaber det bekymring og nye aflysninger. Det er virkelig en svær situation. Hvis man lytter til, hvad der bliver sagt på pressemøderne om corona i denne tid, er der jo ikke lagt op til restriktioner om aflysninger,” siger medlemschef Nadeem Wasi i HORESTA.

Peder J. Madsen, adm. direktør, Hotel Koldingfjord, oplever, at virksomhederne er utrygge og derfor vælger at aflyse julearrangementer, og det er ærgerligt, mener han.

Læs hele historien her.

Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms

Regeringen regner foreløbigt med, at omkring 96 pct. af den planlagte momsnedsættelse på fødevarer vil slå igennem som lavere priser for forbrugerne. Beregningen bygger på en antagelse om fuldt prisgennemslag fratrukket virksomhedernes administrative omkostninger ved et differentieret momssystem.

Forbedret medlemsfordel: Spar endnu mere hos Circle K

HORESTAs medlemsaftale med Circle K er forbedret, så du som medlem nu får endnu bedre rabatter på både benzin, diesel og opladning af elbiler. Med den nye aftale kan du reducere din virksomheds transportomkostninger – uanset om bilparken kører på brændstof eller el.

Log ind