Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Den nye aftale om kompensation ved frivillig lukning forventes at få flere restauratører til at lukke ned julen over.
”Der vil være rigtig mange, som kommer til at lukke ned, fordi det simpelthen ikke er økonomisk ansvarligt at holde åbent med de nye restriktioner,” siger organisationens politiske direktør, Kristian Nørgaard til Berlingske, og tilføjer:
”Det gode ved den her ordning er, at det bliver virksomhedernes eget valg. Der bliver regnet til den store guldmedalje på, om det bedst kan betale sig at holde åbent eller at lukke ned.”
En af dem, der allerede har truffet beslutningen, er Karina Ringgaard Møller, der driver en italiensk restaurant i Indre By.
Karina Ringgard Møller åbnede sin italienske restaurant C'ho Fame i Larsbjørnsstræde oktober 2020. Blot 300 meter fra Rådhuspladsen knokler hun for at give sine kunder en god oplevelse, mens hun serverer pizzaer lavet på italienske råvarer.
”Nu er vi ved at have fået ryddet op og gjort rent, og så skal vi lukke. Men det er da mærkeligt. Det er jo vores lille hjertebarn, som vi er nødt til at forlade. Men vi gør det, fordi vi håber, at vi kan komme igennem det her,” siger Karina Ringgaard Møller.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026