Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det er blot to uger siden, at statsminister Mette Frederiksen (S) trådte frem på direkte tv og varslede nye restriktioner til den søde juletid. Hjemsendelse af skoleelever, forsamlingsloft for indendørs begivenheder samt en nedlukning af nattelivet var alt sammen nødvendigt i kampen mod coronaepidemien, lod statsministeren forstå med henvisning til den omsiggribende omikronvariant, skriver Berlingske.
Hos Venstre er sundhedsordfører og medlem af Epidemiudvalget, Martin Geertsen, kritisk over for regeringens indsats med at udarbejde en strategi over for smittespredningen.
”Lige nu handler det om, at man ser at få vaccineret en masse mennesker, og det er fornuftigt. Men det havde været formålstjenligt, hvis regeringen havde ment noget på et tidligere tidspunkt. Regeringen er slået op i banen, og jeg kender ikke til, hvilken strategi vi følger i øjeblikket,” siger han.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026