Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
De behøvede egentlig ikke lukke, men den stigende coronasmitte har nu fået flere af hovedstadens restauranter til at dreje nøglen om for en stund.
Det gælder blandt andet Pluto-gruppen, som står bag flere populære københavnske spisesteder som Gorilla, Pluto, Retour og Maison. Restauranterne har normalt en travlt i disse dage, men har nu valgt at lukke ned af hensyn til medarbejdere og coronasmitten, siger direktør Jesper Madirazza-Marcussen til Politiken.
Og selv om kædens restauranter er store, er de langtfra de eneste, der er ramt, mener HORESTA.
”Mange virksomheder vil blive ramt rigtig hårdt af de nye restriktioner, og nogle så hårdt, at det vil være økonomisk uansvarligt at holde virksomheden åben i den kommende periode. Det er vigtigt for disse virksomheder at få muligheden for midlertidigt at lukke ned og få kompenseret hovedparten af deres faste udgifter, siger HORESTAs politiske direktør Kristian Nørgaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026