Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Tonen var let og forhåbningsfuld, da statsminister Mette Frederiksen (S) på et pressemøde mandag eftermiddag i korte præcise træk udlagde teksten for dansk økonomi. Helt så positivt har man dog svært ved at tolke den nuværende økonomiske situation hos HORESTA, skriver Politiken.

”Vores omsætning og vores forventninger til resten af året er overhovedet ikke tilbage på normalen,” siger Kirsten Munch Andersen, politisk direktør i HORESTA.

Halvdelen af de danske hotelværelser er i København. Og det er især her, efterspørgslen endnu er lav. Der er københavnske hoteller, som endnu ikke er åbne, fordi forretningen ikke kan løbe rundt, fortæller Kirsten Munch Andersen.

Læs hele historien her.

København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning

Københavns Kommunes budgetaftale for 2027 afsætter samlet 46 mio. kr. til en ny boligpatrulje og den sagsbehandling, som indsatsen ventes at medføre. Patruljen skal blandt andet føre kontrol med ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift, men de konkrete beføjelser afhænger fortsat af kommende lovgivning.

Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms

Regeringen regner foreløbigt med, at omkring 96 pct. af den planlagte momsnedsættelse på fødevarer vil slå igennem som lavere priser for forbrugerne. Beregningen bygger på en antagelse om fuldt prisgennemslag fratrukket virksomhedernes administrative omkostninger ved et differentieret momssystem.

De Konservative vil styrke turismens rammevilkår

Turismen er et af Danmarks største erhverv, men får ikke politisk opmærksomhed svarende til sin betydning, mener Det Konservative Folkeparti. Partiet efterlyser bedre rammevilkår frem for øget regulering.

Log ind