Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Både fra den røde og blå fløj i Folketinget er der krav til regeringen om at sikre en afdragsordning for virksomheders coronalån. Det kommer, efter at skatteminister Morten Bødskov har meddelt HORESTA og en række af erhvervslivets øvrige organisationer, at et forslag om afdrag over seks år ikke kan komme på tale, skriver Finans.dk.
Organisationerne frygter, at en række virksomheder kommer i fare for konkurs, hvis de tvinges til allerede i efteråret og gennem 2022 at tilbagebetale coronalån til statskassen - udløst af pandemien. Samme bekymring har flere erhvervsordførere i Folketinget. En af dem er Lisbeth Bech-Nielsen i SF og dermed et af S-regeringens støttepartier.
”Vi bør etablere en ordning, så virksomheder med behov ud fra nogle bestemte kriterier kan få afdrag over nogle år. Som samfund har vi en forpligtigelse til at hjælpe erhvervslivet gennem coronakrisen. For nogle virksomheder vil det betyde en negativ forskel, hvis de skal ud på det private marked for at refinansiere de statslige lån,” mener SF-ordføreren.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Brøndums Hotel søger ny ejer efter opgivet handel
04-08-2026
-
Amerikansk burgerkæde åbner endnu en restaurant
04-08-2026
-
Hotel åbner med nye ejere
04-08-2026
-
Nyt restaurantkoncept lukker efter halvandet år
04-08-2026
-
Ny pizzakæde satser på oplevelsen
04-08-2026
-
Sticks'n'Sushi udvider til Sverige og Tjekkiet
04-08-2026
-
Sliders lukker efter 12 år
04-08-2026
-
Hørkram mærker lavere aktivitet i gastronomien
04-08-2026
-
Danhostel vil styrke sin position i turismen
04-08-2026