Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

De personer, der er blevet evakueret fra Afghanistan, og som ikke er danske statsborgere, er blevet indkvarteret på modtagecentre i Danmark, eksempelvis Center Sandholm. Her skal de bo, indtil Folketinget vedtager ny lovgivning, der skal give dem to års særlig opholdstilladelse i Danmark, som et flertal blev enige om tidligere på måneden. Den lovgivning vil regeringen først fremlægge, når Folketinget åbner igen til oktober, så indtil da bliver de boende på centrene - uden eksempelvis at måtte arbejde, skriver DR.

På Hotel Koldingfjord er direktør Peder Madsen klar med job til flygtningene. Han fortæller, at virksomheden har mange forskellige jobfunktioner. Det kan være rengøring, opvask, servering og så videre. Og i takt med at de lærer mere dansk, kan det også være andre jobfunktioner. Så der er mange muligheder, siger han.

Fra HORESTA lyder det da også, at sådan vil det generelt være i hele branchen. Der mangler nemlig medarbejdere, og man har i forvejen gode erfaringer med at ansætte eksempelvis de flygtninge, der kom til Danmark fra Syrien, siger politisk chef Kirsten Munch.

Læs hele historien her.

Fem forhold kan afgøre turistskattens skæbne

Regeringen overvejer ifølge et internt notat en turistskat på 20 kr. pr. overnatning i København og Aarhus som led i finansieringen af et kommende skatteudspil. Turistmonitor peger i en analyse på uenighed om både selve afgiften og anvendelsen af indtægterne.

Fire brancheprofiler skal finde vinderne af HORESTA Talent 2026

Fire markante profiler fra HORESTAs medlemsvirksomheder har sagt ja til at finde vinderne af HORESTA Talent 2026. Juryen får til opgave at udpege fire af branchens største unge talenter, som skal hyldes på HORESTA Årsdag den 12. november. Nu er jagten på kandidaterne i fuld gang.

Log ind