Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Når barer, restauranter og natklubber afviser unge under 18 år i nattelivet, så indtager de i stedet byens bænke med øl fra nærliggende detailbutikker, høj musik og affald til følge. Sådan lyder det fra Skandinaviens største nattelivskoncern, REKOM, når den skal komme med en forklaring på, hvorfor det støjer rundt omkring i de københavnske gader og stræder, skriver TV2 Lorry.
Som lovgivningen er skruet sammen nu, så skal man være over 18 år for at købe alkohol på barer, mens man i detailbutikker kan købe alkohol på op til 16,5 procent.
”Det betyder, at man sagtens kan bruge sin aften i København, selvom man ikke kan komme ind på diverse barer og klubber,” forklarer Lars Børsting, der er politisk chef for REKOM.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026