Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Restauranter oplever lige nu, at det er svært ved at få medarbejdere. Restaurant Flammen, der blandt andet ligger i København, Roskilde og Glostrup, har så store problemer med at skaffe mandskab, at de må afvise gæster i døren fredag og lørdag, selvom de har ledige borde, skriver Berlingske ifølge DR P4 København.

Både rejselyst og SU-begrænsning sætter en stopper for tjenerarbejdet, det fortæller Annette Hyldebrandt, der er chef for turisme og oplevelsesøkonomi i HORESTA. Hun fortæller, at mange måske vælger at tage den rejse, som de ikke kunne komme afsted på, eller at de simpelthen har nået at tjene alle de penge, de må, i forhold til deres SU og derfor er bekymrede for, om de når at tjene for meget og de skal betale det tilbage.

Bilhus på Østerbro kan blive hotel med 175 værelser

Et bilhus på Rovsingsgade i København undersøges som mulig placering for et nyt hotel. Projektet ligger i forlængelse af kommunens ønske om at placere flere hoteller uden for Indre By, men kræver ændringer i plangrundlaget.

Nyt teknisk museum skal tiltrække 383.000 gæster

Planerne om at omdanne Svanemølleværket i København til Danmarks Tekniske Museum er rykket videre med en arkitektkonkurrence. Museet forventer 383.000 besøgende om året, og vinderprojektet skal findes i maj 2027.

København afviser loft over store events

Et forslag om at begrænse antallet af store arrangementer i København er blevet stemt ned i Borgerrepræsentationen. Flertallet ønsker ikke et fast loft over begivenheder, der kan skabe aktivitet og omsætning i byen.

Log ind