Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Coronakrisen plager ikke landet i samme grad som tidligere, men flere hotelkæder og restauranter i København spår ikke deres virksomhed en særlig munter fremtid, hvis de ikke får mere økonomisk hjælp i de kommende måneder. Det viser en ny undersøgelse lavet af HORESTA, skriver Børsen.

Frederik Møller, area manager i Ligula Hospitality Group i Danmark, der bestyrer fem hoteller i København, fortæller om en markant omsætningsnedgang på op til 90 pct. Derfor er fortsat kompensation afgørende.

HORESTAs formand, Jan V. Laursen, tilføjer.

“Vi er taknemmelige over den kompensation, vi har fået, men vi er samtidig dybt afhængig den. Jeg synes, vi er et pænt stykke fra at være tilbage til noget, der bare minder om sådan, det var før corona. Det giver stor mening for os i erhvervet, at virksomhedernes behov for at overleve bliver sikret. Og dér er kompensation i form af hjælpepakker den eneste mulighed,” siger Jan Vinther Laursen.

Læs hele historien her.

Morten Dahlin får ny rolle i Venstre

Fungernede turismeminister Morten Dahlin er udpeget som ny gruppeformand for Venstres folketingsgruppe. Udnævnelsen sker midt i igangværende regeringsforhandlinger.

Mikkeller vender tab til rekordoverskud

Mikkeller er tilbage i plus efter flere år med underskud. Bryggeriet vil nu satse på franchise og international ekspansion med ambition om markant vækst.

Log ind