Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Sidste år væltede turisterne ind over Endelave for at opleve den lille Kattegat-øs herligheder. I år har turisme-tsunamien rejst sig igen - med forvokset styrke. Sådan lyder det i hvert fald samstemmende fra en stribe af de folk, der er med til at servicere de besøgende: Endelave Kro, Endelave Camping og cafeen i Lægeurtehaven, skriver Horsens Folkeblad.

”Det er endnu vildere i år. Når vi kigger på, hvor mange værelser vi har lejet ud, hvor mange der kommer og spiser, og hvor meget vi omsætter, så er det mere end sidste år,” lyder det blandt andet fra Marianne Brodersen, der forpagter Endelave Kro sammen med sin mand Henning Brodersen.

Hun uddyber, at kroen - som mange andre i restaurationsbranchen - har svært ved at rekruttere folk nok for tiden. Det betyder, at de ansatte på daglig basis må bejle til medaljer i en OL-sprint for at følge med.

Læs hele historien her.

Hotel Hesselet får nyt liv med japansk restaurant og historien i behold

Hotel Hesselet i Nyborg er i gang med en omfattende fornyelse, der skal bringe det knap 60 år gamle hotel ind i en ny tid uden at give slip på stedets særlige historie. Et af de mest markante nye kapitler bliver Restaurant Hi, hvor nordisk gastronomi, japansk inspiration og bare 20 pladser skal danne rammen om en ny restaurantoplevelse.

Museum får 63 millioner til ny udstilling

Danmarks Jernbanemuseum i Odense har fået 63 mio. kr. til en ny udstillingsbygning, der skal stå klar i 2030. Investeringen følger efter et rekordår, hvor museet havde 107.000 gæster.

Log ind