Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Danmark og resten af verden er i gang med den anden sommer påvirket af coronavirus. Ingen kan forudsige, hvornår mareridtet, også for mange i den globale rejsebranche, er overstået. Optimisterne peger på, at stadig flere færdigvaccineres. STANDBY.DK har spurgt Jens Müller, formanden siden 2019 for de 19 danske destinationsselskaber samlet i Danske Destinationer, om en status for sommer- og feriedanmark.

Om den igangværende sommer i Danmark, siger Jens Müller:

”Tendensen i år er lidt som sidste år, hvor danskerne virkelig trækker igennem ude i turismedanmark. Generelt er billedet, at der er rigtig travlt, det kan vi blandt andet se på sommerhus- og campingpladsbookingerne. Og heldigvis kan vi også for august og september se en del tyske bookinger, det ser ret godt ud. Men desværre er Storkøbenhavn lige som sidste år noget død. De internationale, navnlig de oversøiske, turister er jo slet ikke kommet igen,” siger Jens Müller, der til daglig er direktør for destinationsselskabet Destination Sjælland med kommunerne Holbæk, Kalundborg, Slagelse og Sorø.

Læs hele historien her.

Hotel Hesselet får nyt liv med japansk restaurant og historien i behold

Hotel Hesselet i Nyborg er i gang med en omfattende fornyelse, der skal bringe det knap 60 år gamle hotel ind i en ny tid uden at give slip på stedets særlige historie. Et af de mest markante nye kapitler bliver Restaurant Hi, hvor nordisk gastronomi, japansk inspiration og bare 20 pladser skal danne rammen om en ny restaurantoplevelse.

Museum får 63 millioner til ny udstilling

Danmarks Jernbanemuseum i Odense har fået 63 mio. kr. til en ny udstillingsbygning, der skal stå klar i 2030. Investeringen følger efter et rekordår, hvor museet havde 107.000 gæster.

Log ind