Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
De første nye indbyggere til Djurs Sommerlands kommende udvidelse, Dinosaurland, er ankommet. Det er fem af de i alt 25 gigantiske dinosaurer, der ankom til forlystelsesparken ved Nimtofte på Djursland, skriver Jyllands-Posten.
Gæsterne til Dinosaurland kan glæde sig til over 25 gigantiske, livagtige dinosaurer og tre helt nye forlystelser. De nye forlystelser er følgende: familie-rutschebane, dinosaur-jeepsafari og en dinosaurlegeplads.
”Det nye temaland, Dinosaurland, er et virkeligt stort projekt med et meget højt ambitionsniveau. Gæsterne skal forvente en meget anderledes dinosauroplevelse end de, der ellers findes i Danmark,” fortæller Lillian Thomsen, salgs- og marketingchef, i Djurs Sommerland.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026