Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Bornholm er lig med skønne ferieminder. Skumsprøjt og klipper. Sol over Gudhjem. Og siden april desværre også risiko for stenkast. I alt er der anmeldt 118 stenkast mod danske biler på hovedvej E65 mellem Malmø og Ystad, hvor hurtigfærgen til Bornholm afgår, skriver Jyllands-Posten.
De mange stenkast får nu øens lokale turismeorganisation til at tage alternative metoder i brug for at komme problemet til livs. Således fortæller Pernille Kofod Lydolph, direktør i Destination Bornholm, at Destination Bornholm er i dialog med svensk politi om muligheden for at organisere og udlodde en dusør til personer, der kommer med afgørende spor i efterforskningen.
”Vi er meget bekymrede over, at det endnu ikke er lykkedes at finde frem til gerningspersonerne. Derfor har vi henvendt os til svensk politi for at undersøge mulighederne for at understøtte efterforskningen med en crowdfunding-kampagne. Meningen er at indsamle en sum penge, som skal gå til de personer, der via relevante spor og oplysninger kan føre til opklaring af forbrydelserne,” siger Pernille Kofod Lydolph.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026