Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

De aarhusianske hoteller har i juli i snit haft en belægning tre procent over sidste år, som ellers var et rekordår. De aarhusianske attraktioner har haft en god sommer med et besøgsantal over forventning og VisitAarhus velkomstservice har allerede halvt inde i sæsonen hjulpet lige så mange turister, som hele sidste sommer, skriver Turisme.nu.

”Rigtig mange danskere har igen valgt at holde sommerferien i Aarhus, og det er jeg meget stolt af. Aarhus har et væld af stærke oplevelsesmuligheder indenfor kultur, gastro, shopping og natur, og det har de danske turister fået øjnene op for. Vi mangler stadig mange af de internationale gæster og erhvervsturister, vi havde før corona, men vi er så småt back on track” siger Pia Lange Christensen, direktør i VisitAarhus.

Belægningstallene er lidt højere end sidste år, der ellers satte rekorder, og væsentligt højere end i sommeren 2019.

Læs hele historien her.

Den Gamle By får ny visuel identitet

Den Gamle By i Aarhus har fornyet sin visuelle identitet for første gang siden 1997. Samtidig introducerer museet det nye slagord ”mærk historien”, som skal understøtte ambitionen om at gøre historien relevant for nutidens gæster.

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Aarhus skal finde gæster til 1.000 nye hotelværelser

Hotelkapaciteten i Aarhus står foran en stigning på godt 30 pct. med næsten 1.000 nye værelser. Hotellerne mærker endnu ikke en markant skærpet konkurrence, men både branchen og VisitAarhus har øget fokus på at tiltrække flere gæster til byen.

Log ind