Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

En ny destination i det danske ferieland er blevet stadig mere populær: spahoteller med fokus på selvforkælelse. De er efterspurgte som getaway i hverdagen, men også som kompensation for udlandsrejsen, der er sat på hold, fordi de forener drømmen om luksus og velvære med lokale turistoplevelser, skriver Berlingske.

Nadeem Wasi er medlemschef i HORESTA, og han fortæller, at tendensen med at tilføje spa-faciliteter til eksisterende hoteller er steget stejlt gennem de seneste ti år i både storbyer og provinsen. Det inkluderer både mere end 30 fra den ypperste kategori med professionelle in-house behandlingsområder til dem med selvbetjente oplevelser i sauna, pool og jacuzzi.

”Før corona var det et helt andet marked, hvor gæsterne kom fra ud- og indland. Nu er der på grund af rejserestriktioner større fokus på indenlandske gæster,” siger Nadeem Wasi.

Medlemsfordel: Få sikre og stabile IT-løsninger med RAW IT

En stabil og sikker IT-infrastruktur er afgørende for den daglige drift på hoteller og restauranter. Som medlem af HORESTA får du attraktive medlemsvilkår hos RAW IT, der leverer IT-løsninger med fokus på bl.a. drift, sikkerhed, cloud og support.

Log ind