Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I fredags fik de danske restaurantejere fik at vide, at de måtte åbne for indeservering onsdag. Men allerede søndag kom armene lidt ned hos de trængte restauratører, da meldingen om genåbningen fik følgeskab af en melding om, at kunderne skal booke bord 30 minutter før ankomst, skriver FødevareWatch.dk.
Hos bookingtjenesten Dinnerbooking har man siden fredagens udmelding haft travlt. Her har man oplevet stor efterspørgsel på muligheden for at få bookingtjenesten ind på restauranter, der ikke har været vant til at bruge bookingsystemer.
Hos Dinnerbooking siger man til FødevareWatch, at der fredag d. 16. april var en stigning i opkald på 870 pct. sammenlignet med fredagen forinden. Da restauranterne mandag vidste, at genåbningen er ledsaget af en 30 minutters regel, fik bookingselsskabet 200 pct. flere opkald end mandagen forinden.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026