Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Mange af de ansatte kan have fundet sig et andet job. Og de tilbageværende kan der blive rift om. Spørgsmålet er, om der kan hentes medarbejdere fra andre brancher. I restaurationsbranchen hilses genåbningen velkommen. Den kan begynde at give nogle af de indtægter, den nødlidende branche har så stærkt brug for efter politikernes nedlukninger af landet. Restauranter og cafeer kan atter slå dørene op for spisende gæster inden døre, skriver Politiken.

Men at få løbet virksomhederne i gang igen kan vise sig at være udfordrende, understreger HORESTA. Det er ikke nødvendigvis så nemt at finde personale, som man kunne tro. Og er der tale om personale, som har været hjemsendt med lønkompensation, skal de også have lov at komme op i gear igen.

”Nogle har fundet over i andre brancher, fordi det har været så usikkert i vores. Så det vil utvivlsomt være gået ud over arbejdsudbuddet. Når det er sagt, er det vanskeligt at forestille sig, at vi står med personaleproblemer lige nu. Mødeindustrien, hotellerne og messeaktiviteterne har jo desværre fortsat lange udsigter førend de bare nærmer sig et normalt omsætningsniveau. Og hele nattelivet er fortsat tvangslukket,” tilføjer HORESTA-direktøren.

Læs hele historien her.

Minister skal svare på effekten af turistskat

Et forslag om en turistskat på 20 kr. pr. overnatning i København og Aarhus har udløst spørgsmål i Folketinget. Mads Strange fra Liberal Alliance vil have belyst de økonomiske konsekvenser af en turistskat både lokalt og i hele Danmark.

København sætter 46 mio. kr. af til kontrol med udlejning

Københavns Kommunes budgetaftale for 2027 afsætter samlet 46 mio. kr. til en ny boligpatrulje og den sagsbehandling, som indsatsen ventes at medføre. Patruljen skal blandt andet føre kontrol med ulovlig korttidsudlejning og ulovlig hoteldrift, men de konkrete beføjelser afhænger fortsat af kommende lovgivning.

Log ind