Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Nu er der igen åbnet for, at man kan komme ud at spise, og i den anledning fik fynboerne ved en livesending via Facebook tirsdag aften mulighed for at stille alle de spørgsmål, de havde, om genåbningen. Den, der stod for at udrydde al tvivl og forvirring var politisk chefkonsulent ved HORESTA Kristian Nørgaard, og han fik nok spørgsmål at svare på, skriver TV2 Fyn.
Fynboen Kim de King Neergaard var en af dem, der stillede spørgsmål om genåbningen. Han havde nemlig så sent som fredag formiddag fået at vide på corona hotline, at hans positive coronatest kun gav adgang på værtshuse i 90 dage. Men det er altså ikke korrekt, lover Kristian Nørgaard fra HORESTA. Han har nærstuderet reglerne fra Erhvervsministeriet for at kunne rådgive restauranter og caféer i Syddanmark helt korrekt.
”Jeg kan godt forstå, det giver anledning til en del forvirring, det her med de 180 dage, for det er altså ret nyt. Indtil for kort tid siden talte man det i uger, 12 uger. Men for ret kort tid siden valgte sundhedsministeren at udvide det her. Så nu er det altså op til 180 dage, man kan have haft corona og stadigvæk komme ind.”
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Lufthavn forventer rekordsommer
15-05-2026
-
Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab
15-05-2026
-
Hotelejers millionprojekt tættere på realisering
15-05-2026
-
Michelin-kok indstiller karrieren
15-05-2026
-
Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen
15-05-2026