Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Trods onsdagens genåbning er der frustration at spore hos Oliver Kjølsen, der er medejer af restauranterne Maobao og Pico Pizza på Nørrebro. Grundet placeringen i kommunens brokvarterer kan han nemlig ikke søge om tilladelse til udvidet udeservering på parkeringspladser, som det var tilfældet sidste år. Her besluttede et flertal i Københavns Kommune, at blandt andet kommunale parkeringsarealer kunne inddrages til udeservering på restauranterne på grund af coronakrisen, skriver TV2Lorry.dk.

Havde restauranterne derimod ligget i Middelalderbyen, Frederiksstaden, Gammelholm og Kødbyen - områder, der tilsammen udgør Indre By og en del af indre Vesterbro - havde mulighederne været anderledes.

”Vi undrer os over, at man vælger at give Indre By og Kødbyen en konkurrencefordel og dermed ikke vælger at tilgodese alle. De (restauranterne i de fire områder, red.) kan fordoble deres udendørspladser og dermed indhente deres gældsakkumulering meget, meget hurtigere, end vi kan. Hele branchen har tabt mange penge under nedlukningen, men nu får kun udvalgte restauranter muligheden for at have meromsætning i udendørsomgivelser, hvor der ikke er de samme hæmmende restriktioner,” siger Oliver Kjølsen, der er medejer af to restauranter til TV 2 Lorry.

Læs hele historien her.

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

København siger nej til nye hoteller i Middelalderbyen

Et flertal på Københavns Rådhus vil stoppe nye hoteller i Middelalderbyen af hensyn til hverdagslivet og frygt for overturisme. HORESTA kritiserer beslutningen og efterlyser individuelle vurderinger af projekterne.

Log ind